Program kvalifikovaný zaměstnanec

Od 1. září 2019 jsou projekty řízené ekonomické migrace pro středně a nízko kvalifikované pracovníky (pozice spadající dle klasifikace CZ-ISCO mezi 4. – 8. hlavní třídu) transformovány na „Program kvalifikovaný zaměstnanec“ (dále jen „Program“). Touto změnou se hospodářská komora stává jednotným centrálním místem pro sběr, kontrolu a zařazování žádostí zaměstnavatelů do programu.

Program kvalifikovaný zaměstnanec zahrnuje následující země (u každé země jsou uvedeny i vládou stanovené roční kvóty):

 • Bělorusko (800 žádostí/rok)
 • Filipíny (1 000 žádostí/rok)
 • Indie (600 žádostí/rok)
 • Kazachstán (300 žádostí/rok)
 • Moldavsko (600 žádostí/rok)
 • Mongolsko (1 000 žádostí/rok)
 • Srbsko a Černá Hora (2 000 žádostí/rok)
 • Ukrajina (40 000 žádostí/rok)


UKRAJINA
Žádosti firem o zařazení do Programu na Ukrajinu jsou přijímány i krajskými hospodářskými komorami. Příjem žádostí o zaměstnaneckou kartu probíhá na Ukrajině systémem tzv. nekonečné řady. To znamená, že jsou žadatelé o zaměstnaneckou kartu přidáváni do řady průběžně.

Bělorusko, Černá Hora, Filipíny, Indie, Kazachstán, Moldavsko, Mongolsko, Srbsko
Žádosti přijímá Hospodářská komora ČR v Praze pro tyto státy průběžně, avšak zařazování žádostí probíhá na základě vygenerování jedinečných kódů pouze do doby, než se naplní měsíční kapacita daných zastupitelských úřadů pro vyřízení zaměstnaneckých karet. HK ČR si vyhrazuje právo po domluvě s žadatelem rozdělit žádost v případě nedostatečné volné kapacity v dané dvouměsíční kvótě. Žádosti firem budou řazeny chronologicky dle okamžiku dodání kompletní žádosti.Příjem žádostí o zaměstnanecké karty pro uchazeče z Černé Hory probíhá na zastupitelském úřadě v Bělehradě (Srbsko).

Základní podmínky pro zařazení do Programu

 • Minimálně dvouletá existence společnosti
 • Minimálně 6 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr
 • Pravidelné zveřejňování účetních závěrek (alespoň za poslední 2 roky)
 • Zveřejněné volné pracovní místo v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty

 

Program kvalifikovaný zaměstnanec slouží pro přímé zaměstnávání, z tohoto důvodu nemohou být do Programu zařazeny agentury práce.

Platnost zařazení do Programu je 1 rok a platí na všechny státy. Pokud společnost podá první žádost s požadovanými přílohami k prvnímu zařazení, v další žádosti případně i pro jinou zemi zařadí garant žádost bez požadavku na předložení požadovaných příloh se statutem opakované žádosti a příslušnou finanční kalkulací.

Viditelná volná pracovní místo v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty si můžete zkontrolovat na Integrovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí – ZDE.

Dle bodu I/2 usnesení vlády č. 384 ze dne 3. června 2019 Vláda ČR rozhodla o zavedení mzdového kritéria pro zařazení volného pracovního místa obsaditelného v rámci Programu kvalifikovaný zaměstnanec držitelem zaměstnanecké karty, a to na úrovni 1,2 násobku zaručené mzdy odpovídající příslušné skupině prací podle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Převodník mezi nejčastějšími pozicemi dle CZ-ISCO a skupinami prací pro mzdové kritérium naleznete ZDE.
 

Povinné přílohy první žádosti o zařazení do Programu

 • Vyplněná „Žádost“ (formulář ZDE)
 • Vyplněná „Průvodní karta“ – rozlišuje se typ pro Ukrajinu a pro ostatní státy (formulář ZDE)
 • Čestné prohlášení (není nutný ověřený podpis, formulář k dispozici ZDE)
 • Potvrzení Finančního úřadu o neexistenci daňových nedoplatků (ne starší než 3 měsíce).
 • Potvrzení České správy sociálního zabezpečení o neexistenci nedoplatků pojistného na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (ne starší než 3 měsíce).                        

 

Povinné přílohy opakované žádosti o zařazení do Programu:

 • Vyplněná „Žádost“
 • Vyplněná „Průvodní karta“ – rozlišuje se typ pro Ukrajinu a pro ostatní státy


Ceník při podání žádosti o zařazení do Programu
První žádost: 2 500 Kč
Opakovaná žádost: 1 000 Kč
Poplatek za jednoho uchazeče: 200 Kč (ceny jsou uvedeny bez DPH)

 

Způsob podání žádosti
Pro podání žádostí na Srbsko, Černou Horu, Filipíny, Mongolsko, Bělorusko, Indii, Moldavsko a Bělorusko slouží výhradně e-mailová adresa: pracecizinci@komora.cz. V případě zaslání žádosti na jiný než uvedený e-mail nebude Vaše žádost akceptována. Žádosti nelze podat přes krajské hospodářské pobočky.

Pro podání žádostí na Ukrajinu můžete kontaktovat kteroukoli pobočku hospodářské komory.

Kontakty ve Zlínském kraji:

Bc. Bohdana Lavrovičová

e-mail: rezimukrajina@khkzk.cz, lavrovicova@khkzk.cz

Tel.: +420 725 596 631, 731 555 134

 

 

 

Kalendář

« Rijen 2020 »
NePoUtStCtPaSo
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partneři

banner
banner
banner
banner
*