Aktuální informace

Programy ekonomické migrace po ukončení nouzového stavu

(aktualizace dne 6.5.2020)

 

Dovolujeme si Vám předat aktuální informace ze strany MPO ČR, které se přímo dotýkají Programu kvalifikovaný zaměstnanec a ostatních programů ekonomické migrace. 

Vláda ČR na svém zasedání dne 5.5.2020 rozhodla, že s účinností od 11. května 2020 dojde k opětovnému spuštění některých částí programů ekonomické migrace. Spuštění se bude týkat Programu klíčový a vědecký personál, Programu vysoce  kvalifikovaný zaměstnanec (pouze zdravotnická povolání) a Programu  kvalifikovaný zaměstnanec.

V rámci Programu kvalifikovaný zaměstnanec se bude jednat pouze o povolání spadající pod sociální služby (několik málo CZ- ISCO kódů v třídách 4-8). V současné době se připravuje seznam profesí podle klasifikace zaměstnání CZ-ISCO, které by měly být zahrnuty do této kategorie prací.

Žádosti budou přijímány pouze ve vybraných zemích, kde z důvodu epidemiologické situace bude možné zajistit provádění úkonů v rámci řízení. Jejich seznam by mělo v nejbližší době upřesnit MZV ČR a zveřejnit na svých webových stránkách.

Podmínky příjezdu/překročení hranic: osoby, které vstoupí na území ČR, musí mít maximálně 4 dny starý negativní test na koronavirus. V nezbytných případech a na základě udělení výjimky příslušného gesčního ministra bude možný příjezd bez testu, podmínkou je ale provedení testu na území ČR do 72 hodin.

Od 11. května 2020 by měl být možný příjezd sezonních zaměstnanců (těch co spadají pod vyhlášku MPSV č. 322/2017), pokud jejich příjezd umožňuje mateřská země. Dále by měl být umožněn příjezd cizincům - držitelům dlouhodobého víza - za účelem převzetí povolení k pobytu. Pozitivní zprávou je to, že se v rámci programů ekonomické migrace obnovují správní řízení v případech, kdy byly žádosti o pobytová oprávnění již žadateli podány.

Závěrem si dovolujeme upozornit, že je stanovena lhůta 60 dnů po ukončení nouzového stavu na zajištění záležitostí nezbytných k opuštění republiky. Od 4. května 2020 budou policisté na hraničních přechodech dávat cizincům do pasu razítko, které by jim mělo zajistit snadný průjezd do svých vlastí, aniž by jim v ostatních zemích EU hrozilo vyhoštění nebo zákaz vstupu do Schengenského prostoru.

 

Navýšení poplatku za podání žádosti ve Lvově a další aktuální informace k projektu Režim Ukrajina

(aktualizace dne 6.8.2019)

 

Od 31. července 2019 byly navýšeny poplatky při podání žádosti o zaměstnaneckou kartu ve Lvově na 5 000,- Kč. Úhrada poplatků probíhá pouze v hotovosti v eurech na pokladně konzulárního úseku. V případě nezaplacení celé částky, obdrží Ukrajinec výzvu k zaplacení zůstatku poplatku. Informace o správních poplatcích naleznete na webu GK ve Lvově ZDE.

Od července 2019 je nezbytné používat nový formulář Žádosti (ke stažení ZDE). Tento formulář je nově určen jak pro nové žádosti, tak i pro nahlášení dalších uchazečů.

Pro zařazení do projektu Režim Ukrajina je třeba, aby firma (žadatel) zveřejnila ve Sbírce listin účetní závěrky za poslední 2 roky, tzn. i za rok 2018.

Dle bodu I/2 usnesení č. 384 ze dne 3. června 2019 vláda rozhodla o zavedení mzdového kritéria pro zařazení volného pracovního místa obsaditelného v rámci Režimu Ukrajina, a to na úrovni 1,2 násobku zaručené mzdy odpovídající příslušné skupině prací podle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Mzdové kritérium je vyžadováno u všech žádostí o zařazení do Režimu Ukrajina přijatých po 10. červnu 2019. Převodník mezi nejčastějšími pozicemi dle CZ-ISCO a skupinami prací pro mzdové kritérium naleznete ZDE.

 

Aktuální informace k projektu Režim Ukrajina

(aktualizace dne 31.12.2018)

 

S účinností od 11.12.2018 byla koordinačním orgánem schválena změna jedné ze základních podmínek pro zařazení zaměstnavatele do Režimu Ukrajina. Nyní mohou být do projektu zařazeny společnosti, které zaměstnávájí minimálně 6 osob na hlavní pracovní poměr. Ostatní podmínky pro zařazení zůstávají beze změn.

Dovolujeme si Vás také upozornit na aktuální podklady, které zaměstnavatel musí předložit při zařazení do Režimu Ukrajina. Všechny informace naleznete v záložce "Postup při vyřízení žádosti".

 

 

Často kladené dotazy na Generální konzulát ČR ve Lvově související s vyřízením zaměstnanecké karty (Režim Ukrajina) a dalších dlouhodobých pobytů

(aktualizace dne 10.9.2018)

 

Na níže uvedeném odkazu můžete najít přehled opakujících se otázek, které přicházejí na Generální konzulát ČR ve Lvově.

https://www.mzv.cz/lvov/cz/viza_a_konzularni_informace/casto_kladene_dotazy/index.html

 

 

Seminář na téma zaměstnávání cizinců (projekty ekonomické migrace)

(aktualizace dne 17.7.2018)

 

Kalendář

« Kveten 2020 »
NePoUtStCtPaSo
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Partneři

banner
banner
banner
banner
*