Archiv aktualit

 

Souhrn informací pro zahraniční pracovníky v ČR

24.03.20

Níže naleznete souhrn informací týkající se zaměstnávání a pobytu cizinců v ČR.

1) Pokud cizinec pobývá na území na základě krátkodobého schengenského víza za účelem zaměstnání, pro které mu bylo vydáno povolení k zaměstnání, a platnost tohoto víza a povolení k zaměstnání skončila v době nouzového stavu - jestli se rozhodne zůstat v ČR, může na území ČR dále legálně setrvat a rovněž pracovat, a to minimálně do doby ukončení nouzového stavu. Podmínkou je, že se svým zaměstnavatelem má uzavřenou pracovní smlouvu. Pokud na území pobývá na základě zaměstnanecké karty, modré karty nebo karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance a splňuje podmínky pro jejich prodloužení, pak poštou podá žádost o prodloužení a na území může legálně setrvat a pracovat až do doby vydání pravomocného rozhodnut o této žádosti.

2) Cizinci, kteří se na vás obrátí s tím, že se chtějí v této chvíli vrátit do své země původu, se musí v prvé řadě obrátit na svůj zastupitelský úřad v Praze, který zaregistruje jejich zájem vrátit se domů.

3) Zásadní informace pro cizince jsou denně aktualizovány na: https://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-informace-pro-cizince-informace-pro-cizince.aspx

4) V současné době největší počet zájemců o repatriaci eviduje ukrajinská ambasáda. Dále napřímo oslovené ambasády evidují zájemce v řádu jednotek či desítek, to se však v příštích dnech či týdnech může změnit, některé uvažují o charterovém letu, který by jejich občany vyzvedl.

Informace k návratu cizinců do jejich země původu naleznete ZDE.
Kontakty na oddělení zahraniční zaměstnanosti MPSV, kteří mají na starost repatriaci zahraničních pracovníků do zemí jejich původu, jsou k dispozici ZDE.
Opatření k zápisům do ZČ pro školní rok 2020/2021 v jednotlivých jazykových mutacích:
ČESKY
ANGLICKY
UKRAJINSKY
MONGOLSKY

Oznámení Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ve ZLÍNĚ k opatřením souvisejících s výskytem onemocnění COVID-19:
ČESKY
UKRAJINSKY
MONGOLSKY

 


Kalendář

« Cervenec 2020 »
NePoUtStCtPaSo
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partneři

banner
banner
banner
banner
*